piątek, 14 października 2011

Siedem bram Jerozolimy

Tytuł tego posta zaczerpnąłem z monumentalnego oratorium autorstwa Krzysztofa Pendereckiego. Oratorium to zostało napisane na specjalne zamówienie Miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu trzech tysiącleci jego istnienia. Utwór skomponowany jest na orkiestrę, trzy chóry, solistów i recytatora. W celu wykonania tego oratorium wykorzystano nietypowe instrumenty jak chociażby tubafony czyli specjalne niskobrzmiące rury.
Wracając do bram i ich liczby to niestety sprawa nie jest wcale oczywista. Historycznie istniało siedem bram prowadzących do Starego Miasta, jednak już od 810 roku Brama Złota została zamknięta o czym pisałem tutaj, natomiast w 1889r. zbudowano dodatkową bramę (Brama Nowa) w celu ułatwienia pielgrzymom dojścia do Dzielnicy Chrześcijańskiej. Zatem obecnie istnieje osiem bram, w tym jedna nieczynna, którymi można wejść do Starego Miasta. Muszę powiedzieć, że bramy te robią niesamowite wrażenie gdy się je widzi po raz pierwszy. Szczególnie Brama Damasceńska, która jest najbardziej monumentalną z obecnie zachowanych bram i moim skromnym zdaniem najpiękniejszą. 

Brama Jaffo


Brama Nowa



Brama Damasceńska 
 
 
 

Brama Heroda



Brama Lwów



Brama Złota

Brama Gnojna (jak nietrudno się domyśleć to właśnie tędy usuwano nieczystości ze Starego Miasta wyrzucając je do pobliskiej doliny)


Brama Dawida




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz